Xnova Lightning 4530-525KV Brushless RC Helicopter Motor (Shaft A)
This is the Xnova Lightning 4530-525KV 4+5YY Brushless Motor, with a 6mm "Type A" 38mm shaft. The "Lightning Series" was developed from the extremely successful XTS Platform. Lightning series motors are simply the pinnacle of performance, and efficiency. If you're looking for the absolute best brushless motor within the Xnova line up, this is what you're looking for!The 525kV model is recommended for extreme 3D flying and is optimized for 12S applications. All XTS motors are 100% hand-wound and each motor runs through a complete quality control test before shipping.
Features:
  • Designed for extreme 3D flying
  • Developed for 700-800mm helicopters
  • Optimized for 12S applications
  • High quality Neo Magnets, heat resistant up to 150 degree C
  • Specialized wires, heat resistance up to 300 degree C
  • Precise balanced
  • High performance stator metal sheet
  • High quality NMB bearings
  • Marked leading high efficiency up to 94%
  • Cooler running
  • Superb quality and machining of CNC parts
  • Improved torque and power output
  • 1.5mm thick wire
Specifications:
Slots & Poles: 12n10p
Winding T: 4+5 YY with 1.5mm thick wire
rpm/V: 525
Weight (without connector): 565g
Body Length (no shaft): 61mm
Diameter: 55.7mm
Shaft Length: 38mm
Shaft Dia.: 6mm
Mounting Holes CTC Distance: 30mm